RESULTS: Mid Sussex District Council election 2015

Countine the votes.
Countine the votes.
0
Have your say

Results of Mid Sussex District Council elections have been announced today (May 9).

The Middy will be updating this page as the results come in.

The council is made up of 54 elected members.

The results are as follows:

Ardingly and Balcombe

Elected: Andrew MacNaughton (Con) - 1596 votes

Elected: Gary Marsh (Con) - 1620 votes

Ashurst Wood

Elected: John Belsey (Con) - 1102 votes

Catherine Edminson (Green Party) – 219 votes

Alice Rosemary Tyrrell (Labour Party) – 210 votes

Bolney

Elected: John Allen (Con) 859 votes

Laura Brook (Liberal Democrats) - 467 votes

Peter Hopgood (UKIP) - 320 votes

Turnout - 75.4 per cent

Burgess Hill Dunstall

Elected: Andrew Barrett-Miles (Con) - 1372 votes

Elected: Jacqueline Landriani (Con) - 1385 votes

David P Chalkley (Labour Party) – 340 votes

Tim Cooper (UKIP) – 463 votes

Pamela Haigh (Labour Party) – 361 votes

Graham Ernest Knight (Liberal Democrats) – 331 votes

Sue Knight (Liberal Democrats) – 389 votes

Heather Salisbury (Green Party) – 267 votes

Turnout 69.9 per cent

Burgess Hill Franklands

Elected: Ginnie Heard (Con) - 1179 votes

Elected: Chris King (Con)- 1435

Burgess Hill Leylands

Cherian Catharine (Con)- 1181 votes

Prudence Moore (Con) - 1209 votes

Burgess Hill Meeds

Elected: Richard Cherry (Con) 769 votes

Elected: Anne Jones (Con) 1020 votes

Tony Balsdon (Labour Party) – 503 votes

Robert L Eggleston (Liberal Democrat) – 697 votes

Chris M French (UKIP) – 432 votes

Janice Marie Henwood (Liberal Democrats) – 713 votes

Penny Ritson (Labour Party) – 394 votes

Turnout – 69.4 per cent

Burgess Hill St Andrews

Colin Holden (Con) - 907 votes

Kirsty Paige (Con) - 1089 votes

Burgess Hill Victoria

Elected: Steven Hansford (Con) - 1188 votes

Elected: Mandy Thomas-Atkin (Con) - 988 votes

Copthorne and Worth

Elected: Edward Mathews (Con)- 1159 votes

Elected: Tony Dorey (Con) - 1850 votes

Crawley Down and Turners Hill

Elected: Phillip Coote (Con) 1942 votes

Elected: Bruce Forbes (Con) 2144 votes

Elected: Neville Walker (Con) 1665 votes

Cuckfield

Elected: Peter Bradbury (Con) 1682 votes

Elected: Robert Salisbury (Con) 1658 votes

East Grinstead Ashplats

Elected: Elizabeth Bennett (Con) - 1752 votes

Elected: Peter Reed (Con) - 1395 votes

East Grinstead Baldwins

Elected: Margaret Belsey (Con) - 1521 votes

Elected: Norman Webster (Con) - 1384 votes

East Grinstead Herontye

Elected: Edward Belsey (Con) - 1597 votes

Elected: Richard Sweatman (Con) - 1678 votes

Chris Jerrey (Green Party) – 731 votes

Mark Warren (UKIP) – 598 votes

Turnout - 73 per cent

East Grinstead Imberhorne

Elected: Heidi Brunsdon (Con) - 1589 votes

Elected: Robert Mainstone (Con) - 1706 votes

Tess Claire Fensterheim (Labour Party) – 581 votes

Deanne Santini (UKIP) – 531 votes

East Grinstead Town

Elected: Norman Mockford (Con) 1059 votes

Elected: Peter Wyan (Con) 1023 votes

Hassocks

Elected: Kevin Burke (Con) 1946 votes

Elected: Peter Martin (Con) 1812 votes

Elected: Gordon Marples (Con) 2086 votes

Haywards Heath Ashenground

Elected: Anne Boutrup (Con) - 1102 votes

Elected: Howard Mundin (Con) - 997 votes

Simon Baker (UKIP) – 402 votes

Richard Stemp Bates (Liberal Democrats) – 578 votes

Miranda Diboll (Green Party) – 273 votes

Paul Lucraft (Liberal Democrats) – 399 votes

Marc Montgomery (UKIP) – 311 votes

Suzanne Nicolson (Labour Party) – 619 votes

Melvyn Walmsley (Labour Party) – 502 votes

Turnout – 69.3%

Haywards Heath Bentswood

Elected: Diana Ruth De Mierre (Con) - 1113 votes

Elected: David Dorking (Con) - 1084 votes

Derek Booker (Labour Party) – 732 votes

Adam Bromage Hughes (Green Party) – 334 votes

Charlie Burrell (UKIP) – 480 votes

Richard Goddard (Labour Party) – 903 votes

Brian Ireland (UKIP) – 376 votes

Cavan Wood (Liberal Democrats) – 429 votes

Turnout 69.4 per cent

Haywards Heath Franklands

Elected: Rod Clarke (Con)- 1468 votes

Elected: Garry Wall (Con) 1198 votes

Haywards Heath Heath

Elected: Jonathan Ash-Edwards (Con) 1545 votes

Elected: Sandra Ellis (Con) 1400 votes

Haywards Heath Lucastes

Elected: James Knight (Con) - 1568 votes

Elected: Geoff Rawlinson (Con) - 1567 votes

Rebecca Allen (Labour Party) – 541 votes

Nick Chapman (Liberal Democrats) – 676 votes

Hugh Francis Tindal Faithful (Liberal Democrats) – 583 votes

Lesley Montgomery (UKIP) – 437 votes

Turnout - 72.6 per cent

High Weald

Elected: Christopher Hersey (Con) 1678 votes

Elected: Linda Stockwell (Con) 1576 votes

Hurstpierpoint and Downs

Elected: Colin Trumble (Con) 2250

Elected: Anthony Watts Williams (Con) 1760 votes

Elected: John Wilkinson (Con) 2123 votes

Lindfield

Elected: Margaret Hersey (Con) - 2770 votes

Elected: Andrew Lea (Con) - 2524 votes

Elected: Anthea Lea (Con) - 2406 votes

Judy Durrant (Labour Party) – 744 votes

Anne-Marie Lucraft (Liberal Democrats) – 1215 votes

Beth Tilston (Green Party) – 907 votes

Peter Bradley Wemyss-Gorman (Green Party) – 896 votes